JAY DELVER BAND ROZHOVOR

Jay Delver Band: spojení nepravděpodobného

 

 

Co se stane, když se potká několik mladých lidí a každého to hudebně táhne jiným směrem? Začne vznikat něco jako Jay Delver Band. Formace stylově nestálá, vlivy rozdílná, ale každopádně hudebně nápaditá. Spojení jazzových groovů, bluesové kytary, elektronických synťáků a melodických linek 70. let může naznačovat značnou dávku schizofrenie, ale Jay Delver Band si právě tímto úspěšně obhajují svoji nevšednost a neotřelost v rámci hudební scény.

 

Trochu to zní, jako kdybyste na sebe náhodou narazili někde na ulici. Jak je možné, že spojení tak odlišných vlivů dohromady vůbec funguje?

 

Popravdě, sami doteď vlastně ani nevíme a tak trošku stále tápeme. Každý jsme někde jinde, každý vyrůstal na něčem jiném, poslouchal jinou hudbu… vlivy jsou opravdu diametrálně odlišné. Náš bubeník doteď poslouchá třeba Megadeth nebo Anthrax. Jakub jako hlavní songwriter zase především oldschoolový písničkáře 70. a 80. let, hlavně Billyho Joela. Marek (baskytara) se dal na dráhu ortodoxního jazzového učení, i když si taky prošel vším možným od Limp Bizkit, Rytmuse, přes Pink Floyd, The Doors až po Jaca Pastoriuse či Georgea Dukea. Ono když to člověk řekne takhle za sebou, tak to zní jako absolutní schizofrenie. Hlavně, když se prezentujete jako “pop-funk-jazz”. Prostě Billy Joel, Rytmus, Anthrax a Jaco? Fíha… Ale z nějakých důvodů to prostě funguje.

 

Takže pokud jste na sebe opravdu náhodně nenarazili někde na ulici, jak jste se vůbec dali dohromady? Neumím si představit, že jste se například všichni potkali na jednom koncertě nebo jiné hudební události.

 

Ono je to tak standardně, jak to bývá při zakládání kapely. Nejprve hraješ s někým náhodným, kdo ti o sobě jen řekne, že taky hraje, zjišťuješ, jaké to vůbec je hrát s někým dalším a všude je přítomné takové to počáteční opojení. Řekneš si: „Wau, mám kapelu”. Následně si začneš uvědomovat, že je přece jen potřebné mít nějaké nároky a kritéria. Celá kapela se začala formovat okolo Jakuba přibližně 3 roky dozadu, postupně přicházeli a odcházeli lidi, měnilo se složení, až se to ustálilo tak, jak je to teď. Celé je to prostě takové náhodné, dolepované časem a okolnostmi. Ale ve výsledku skvělé.

 

Taková obligátní otázka – jak dlouho spolu teda hrajete?

 

V aktuální sestavě? Přes půl roku. Od léta 2015.

 

To je zatím vcelku krátká doba. Co jste od té doby stihli?

 

Na jaře 2015 jsme začali na koleně a svépomocí nahrávat nějaké skladby. Několik koncertů jsme už měli za sebou a chtěli jsme, aby si skladby, které tam zazněly, mohli lidi poslechnout i mimo samotná vystoupení. Z repertoáru, který jsme do té doby sehráli, jsme vybrali 3 songy a ty jsme si nahráli, zmixovali, zmasterovali a následně v létě zavěsili online na Soundcloud, Bandzone a Youtube pod příznačným názvem “EP 2015”. V návaznosti na to se na podzim dále domlouvaly koncerty a hrálo se live.

 

Zařizování koncertů je často kamenem úrazu mnohých začínajících kapel. Ozývaly se vám kluby na základě vydaného EP, nebo jste si to obtelefonovali sami?

 

S domlouváním koncertů jsme to v jistý moment opravdu vychytali, když se nás ujali ve Sweet & Loud Production a celé zastupování kapely, management, koncerty a podobně začali řešit oni. Je to fakt skvělé a nemůžeme o nich říct jedno špatné slovo. Přece jenom by každý měl dělat to, v čem je doma. Nová mladá kapela má před sebou opravdu těžkou cestu, pokud se chce prosadit, a mít při sobě někoho, kdo se vyzná, je určitě velké plus. Tak jako v mnohých jiných oblastech, i v hudbě platí, že je potřebné mít kontakty a znát lidi tu a tam. Prostě bez toho se neobejdeš a Sweet & Loud nám v tomto opravdu velmi pomohli.

 

Například v čem?

 

Od té doby, co s nimi spolupracujeme, nám domluvili jen dobré koncerty a od nového roku i nějaké natáčení. To jsme do té doby neabsolvovali. Je to úplně o něčem jiném, než když se kapela snaží řešit si tyto věci sama. Druhý lednový víkend jsme si díky nim například odskočili na otočku na jeden den do Prahy, kde jsme natáčeli pro Music Room. O týden později v neděli jsme měli na plánu Black Tone Music. Z ničeho nic se nám plní kalendář víc a víc a je to skvělé.

 

Kde se jako kapela vidíte za rok?

 

Hlavně se nezaseknout ve zkušebně a dokola hrát to stejné. Tomu se chceme vyhnout. Chceme hrát, hrát, hrát a hrát. A ještě k tomu zase hrát. Koncerty, festivaly, akce, natáčení, rádia, studia… cokoliv. Hrát kdekoliv mimo zkušebnu a také mimo domovské město. Experimentovat, zkoušet, vymýšlet, ztrácet se a nacházet. Ona schizofrenie vlivů se zatím vyplácí, nemáme důvod to zavrhnout. Věříme, že se vyplatí i nadále. Na začátku února jsme se zavřeli do studia a pracovali na prvním singlu. Na jaře opět koncerty, v létě festivaly, potom znova kluby a koncerty do konce roku. Když všechno vyjde, jak plánujeme, tak možná stihneme i album. Materiálu máme víc než dost, uvidíme. Zatím je to rozběhnuté fakt dobře. Pevně doufáme, že to tak i zůstane.

 

Jak se vám dařilo natáčení singlu? Kdy se na něj můžeme těšit?

 

Natáčení bylo parádní! Vybrali jsme si studio v Brně spadající pod JAMU, které má nejen prvotřídní vybavení, ale především lidi, kteří nahrávání a hudbě opravdu rozumí. Nahrávání se ujal Honza Košulič, mix a master nám dělal známý z LMK Audio Productions z Dánska a dopadlo to vážně na jedničku. Čeká nás ještě práce na post-produkci, natáčení klipu, takže kompletní singl by mohl vyjít někdy v květnu.

 

Kam si vás můžeme přijít v nejbližší době poslechnout?

 

Do Metro Music Baru, 5. dubna. Budeme se těšit!

 

Zde jsou komentáře zakázány.

Dnes v Brně

  • Nejsou žádné události.

Kalendář: akce v Brně

Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1
MORELO - ROZHOVOR
2
MORELO - ROZHOVOR
3
MORELO - ROZHOVOR
4
MORELO - ROZHOVOR
5
MORELO - ROZHOVOR
CONFLICT (UK) + KONFLIKT (SK) + SYNOVÉ VÝČEPU/Melodka
Conflict (UK) Konflikt (SK) Synové výčepu/Melodka
Ples ANNO JMK v Boby centrum
6
Old Kids - Tafrob Morelo 1210 Reggie na Melodce
Křest EP BACKSTAGE - Morelo (Old Kids) na Melodce
7
8
PEPSI NIGHT: Bleeding Heart.../Melodka
HIP HOP LIVE JAM v Music Labu
910
E2 PÁRTY/Eleven
Neklidný ŠIPKOVÝ turnaj
11
TARANTINO NIGHT - DJ OLAF/Mersey
12
OBSCENE EXTREME Mini Winter Edition/Melodka
SPS + VISION DAYS/Eleven
SVĚT PODLE MICHAELA (J.A.R.)/Mersey
FUNK&JAZZ&SOUL // Domino PARTY // NEKLIDNÝ PÁTEK
SPS & Vision Days v Elevenu
Svět podle Michaela - DJ Vrtulník v Mersey
OBSCENE EXTREME Mini Winter Edition na Melodce
13
Fishartcollection + Edmond Wells + Hell Paso + ONA/Melodka
YELLOWHAMMER/Mersey
SINGLE PARTY & BATTLE 2vs2 POKROČILÍ // 1vs1 ZAČÁTEČNÍCI!
14
15
STAROBRNO NIGHT: vPOHOdlí.../Melodka
ZAPASKA |UA| & PACHUKA / Mersey
16
Thell Barrio + Denoi/Melodka
17
Elektrïck Mann/Melodka
FOOSBALL wars edit II v Neklidu
18
Before Us All Awakening.../Melodka
TARANTINO NIGHT - DJ OLAF/Mersey
19
Paulie Garand: PG x KR: BOOMERANG TOUR 2016/Melodka
KŠANDY INDUSTRY + ŇUŇU + FLOAT/Eleven
IVAN HLAS TRIO/Mersey
Close Party v Neklidu
Ivan Hlas Trio v Mersey
PG X KR Boomerang tour na Melodce
MIMSA Party na favále
20
Overhype + Denoi + Thieves in Streets/Melodka
MOTÖRHEAD - HONOURED TO LEMMY - DJ TIM/Mersey
Overhype / Denoi / Thieves in Streets/ Melodka
21
22
AUDIOTEK NIGHT: TRY!(o).../Melodka
23
MEXICKÁ M-PÁRTY/Eleven
M-PÁRTY v Elevenu
24
Záviš/Melodka
DISCOBALLS + RABIES + KRANG/Eleven
Discoballs Rabies a Krang v Elevenu
Nejstylovější studentská párty na Flédě
25
TARANTINO NIGHT - DJ OLAF/Mersey
The Dumplings na Flédě
26
Miky Mora&Dj Kebar-Diktator Tour/Melodka
BOY + THE DESPERATE MIND/Eleven
RAGGAE NIGHT - COLECTIV & DJ F.I.L DJ MEGADREAD & GUEST/Mersey
BOY / Eleven
MIMSA Amnesia párty v Exitu
27
One Tribe Night/Melodka
HARDSTYLE MADNESS/Eleven
VÍTRHOLC / Mersey
One Tribe Night na Melodce - očimá Michaely Hermanové
One Tribe Night na Melodce / očima Martina Kusyna
28
29
Bizzare Highlights - festival divných kapel/Melodka
EC

Štítky

Plesy Brno

Plesy Brno

Odkazy